Co więcej, niektóre autoryzowane serwisy oferują wakacyjne przeglądy w cenie porównywalnej z myciem pojazdu w środku i na zewnątrz. Co wchodzi w skład przeglądu? Jakie elementy możemy sprawdzić sami?
Opierając się na statystykach, w ubiegłym roku około stu klientów Honda Plaza skorzystało z oferty wakacyjnego przeglądu samochodu. Z roku na rok rośnie liczba świadomych kierowców, dbających o bezpieczeństwo własne i pasażerów, w tym przede wszystkim dzieci. Tacy użytkownicy samochodu chętniej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na przykład na wymianę elementów układu hamulcowego (tarcz, klocków), wymianę płynów, sprawdzenie oświetlenia, nie czekając na ich całkowite zużycie. Wakacyjny przegląd auta staje się jednym z istotnych etapów planowania podróży.
Profesjonalny przegląd przed urlopem może kosztować niewiele, bo tylko 99 zł, tak jak w serwisie Honda Plaza w ramach akcji LATO trwającej od 01 lipca 2011r. Po zaledwie trzydziestu minutach, podczas których można napić się kawy, odbyć jazdę testową nową Hondą, czy wybrać gadżety lub akcesoria z kolekcji Honda, kierowca otrzymuje kartę punktów sprawdzonych podczas przeglądu wraz z ewentualnymi propozycjami rozszerzenia naprawy, jeśli wystąpi taka konieczność.
Przegląd wakacyjny obejmuje niektóre z elementów przeglądu okresowego,
w tym większość związanych z bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów.
Oferty wakacyjnego przeglądu w ramach akcji LATO szukaj na naszej stronie www.hondaplaza.pl - Promocje na serwis.
Kiedy najlepiej zgłosić się na przegląd? Najpóźniej na dwa tygodnie przed wyjazdem. Tuż przed urlopem będziemy mieli wiele innych spraw na głowie, a 14 dni z pewnością wystarczy na naprawę potencjalnych usterek wykrytych podczas przeglądu.
Jakie elementy należy obowiązkowo sprawdzić podczas przeglądu okresowego auta?
Kontrola hamulców
Sprawny układ hamulcowy to większe bezpieczeństwo na drodze. Stan klocków hamulcowych, pozwalający na weekendowy wypad na pobliską działkę, w przypadku podróży liczącej kilka tysięcy kilometrów może dyskwalifikować samochód. Wydaje się to dużym dystansem, ale wystarczy na przykład policzyć odległość z centralnej Polski nad morze: w obydwie strony przejeżdżamy wówczas prawie 1000 km. A nie jest to zapewne jedyny wakacyjny wyjazd.
Przegląd w ramach akcji LATO obejmuje kontrolę stanu klocków, tarcz, szczęk hamulcowych i tzw. cylinderków (również pod kątem ich zanieczyszczenia lub uszkodzeń eksploatacyjnych).
Kontrola amortyzatorów
Sprawne amortyzatory odpowiedzialne są nie tylko za komfort jazdy (resorowanie) czy odpowiedni kontakt koła z nawierzchnią, ale i za krótszą drogę hamowania. W profesjonalnych serwisach siłę hamowania (po kontroli układu hamulcowego) i skuteczność tłumienia amortyzatorów testuje się na ścieżce diagnostycznej, a kierowca otrzymuje komputerowe wydruki z wynikami badania. Serwis Honda Plaza oferuje w cenie promocyjnej wykonanie testu amortyzatorów (oferty szukaj na naszej stronie www.hondaplaza.pl w Promocje na serwis)
Kontrola zawieszenia
Kontrola zawieszenia, od którego zależy utrzymanie właściwego toru jazdy, szczególnie w obciążonym wakacyjnym bagażem samochodzie, jest szczególnie trudna. Polskie drogi nie rozpieszczają kierowców, dlatego kierowca powinien pokusić się o sprawdzenie osłony silnika, gumowych elementów chroniących newralgiczne punkty zawieszenia, osłony termiczne oraz mocowania układu wydechowego.
Kontrola opon
Stan bieżnika i ciśnienie w oponach wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Zbyt niski bieżnik (poniżej 1,6 mm) to wskazanie do wymiany opon w danej osi samochodu. Jeśli tego nie zrobimy, na mokrej nawierzchni warstwa wody zacznie oddzielać oponę od jezdni, co grozi utratą przyczepności, poślizgiem lub wydłużoną droga hamowania.
Niebezpieczne są też poprzeczne uszkodzenia na bokach opony, których powodem mogą być zarówno zbyt dynamiczne pokonywanie krawężników i dziur w jezdni. Każde uszkodzenie boczne dyskwalifikuje oponę; należy wówczas niezwłocznie ją wymienić.
Istotne jest także dopasowanie ciśnienia w oponach (również w kole zapasowym) do obciążenia auta. Pojazd z pasażerami i bagażem na wakacyjną wyprawę (dodatkowe 250-300 kg) wymaga dopompowania kół, a dokładne informacje na temat optymalnego ciśnienia znajdują się w instrukcji obsługi każdego samochodu. Znają je także profesjonalni serwisanci.
Kontrola układu chłodzenia/płynów eksploatacyjnych
Wadliwe chłodzenie silnika to prosta droga do poważnej awarii. Oprócz kontroli płynu chłodzącego, wentylatora czy pompy wody, niezbędne dla komfortu podróżnych i koncentracji kierowcy jest również sprawdzenie klimatyzacji. Serwisant zbada napełnienie układu klimatyzacji, jej szczelność i stan filtrów, a w razie potrzeby zaproponuje dezynfekcję.
Kontrola akumulatora
Latem badanie stanu naładowania akumulatora może wydawać się nieistotne, jednak w wysokich temperaturach częściej korzystamy z klimatyzacji, słuchamy radia przy wyłączonym silniku i podłączamy więcej urządzeń do gniazda zapalniczki, np. nawigację, ładowarkę telefonu, lodówkę czy elektryczną pompkę do materaca. W autach ponad pięcioletnich przetestowanie akumulatora jest niezbędne.
Kontrola płynów
Obok sprawdzenia poziomu płynów hamulcowego i chłodniczego, kwestią podstawową jest kontrola stanu oleju silnikowego. Podejrzanie duży ubytek to bezwzględne wskazanie do zdiagnozowania jego przyczyny.
Kontrola świateł
Wszystkie światła w samochodzie muszą być sprawne. Przegląd w ramach akcji LATO w Honda Plaza obejmuje kontrolę świateł mijania i drogowych, pozycyjnych i cofania, awaryjnych i kierunkowskazów oraz przeciwmgielnych i świateł „stop". Do podstawowych elementów należy również sprawdzenie oświetlenia tablic rejestracyjnych i wnętrza pojazdu oraz sprawdzenie klaksonu. Na drogę warto zaopatrzyć się w zapasowy komplet żarówek - koszt standardowego zestawu to około 66 zł (dla modelu Honda Accord przed liftingiem). W niektórych krajach Europy (m.in. w Czechach, Chorwacji i na Słowacji) posiadanie zapasowego kompletu jest obowiązkowe. Nie dotyczy to żarówek ksenonowych, których wymianę może zapewnić wyłącznie serwis.
Co kierowca samodzielnie może sprawdzić w samochodzie?
Przed wyjazdem na urlop kierowca może samodzielnie sprawdzić poziom płynów hamulcowego i chłodzącego, obserwując umieszczone na pojemnikach wskaźniki wyznaczające zakres minimalny i maksymalny każdej cieczy. Olej należy zbadać wyciągając bagnet, który znajduje się na obudowie bloku silnika i zwykle oznaczony jest kolorem żółtym. Warto również uzupełnić płyn do spryskiwaczy szyb, a przy okazji skontrolować stan piór wycieraczek.
Stan i głębokość bieżnika oraz ciśnienie w oponach można sprawdzić - podczas postoju na stacji benzynowej - za pomocą kompresora. W większości samochodów w widocznym miejscu kabiny (np. na progu) umieszczone są tabliczki z podanymi wartościami ciśnienia powietrza w różnych warunkach i z podziałem na obie osie auta. Nawet pobieżne oględziny zewnętrznych powierzchni bocznych każdej opony, umożliwią znalezienie większych pęknięć poprzecznych. Przy okazji należy również obejrzeć felgi.
Sprawdzając stan koła zapasowego, warto upewnić się, czy mamy także: podnośnik, klucz do kół, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę z aktualną datą ważności. Wszystkie wymienione akcesoria dostępne są w Honda Plaza. Pakując bagaże, trójkąt i gaśnicę umieśćmy w łatwo dostępnym miejscu w bagażniku, a kamizelkę w kabinie samochodu. Przepisy różnią się jednak w zależności od kraju, a do najbardziej restrykcyjnych należy Słowacja. Chcąc uniknąć dyskusji z zagranicznym policjantem warto sprawdzić aktualnie obowiązujące regulacje na trasie naszej wyprawy.
Wszystkie światła w samochodzie można skontrolować samodzielnie (np. korzystając ze ściany, na której będą widoczne odbicia każdego z rodzajów oświetlenia), choć w tym przypadku pomocna byłaby obecność innej osoby. Nieco więcej wysiłku będzie kosztowała kierowcę wymiana przepalonych żarówek, które nie we wszystkich markach samochodów są łatwo dostępne.
Do podstawowego wyposażenia samochodu należy również kompletna apteczka. Najważniejsze elementy wyposażenia to jednorazowe rękawiczki, maseczka lub specjalna rurka do sztucznego oddychania, folia termiczna, bandaże, opatrunki, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki, które umożliwią przecięcie pasów bezpieczeństwa lub ubrania.
Samodzielnie można również sprawdzić stan szyb (szczególnie przedniej), ustawienia dysz spryskiwaczy, lusterka wsteczne oraz klakson. Po zapakowaniu bagaży do samochodu warto też ustawić odpowiedni kąt nachylenia reflektorów, żeby dobrze widzieć drogę, a jednocześnie nie oślepiać jadących z przeciwka.
Na koniec pozostaje tylko sprawdzić ubezpieczenie samochodu i zaplanować trasę!
Szerokiej drogi życzy Honda Plaza
źródło: samar.pl